Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

Deze verkenning is gestart. Heb je vragen over dit traject? Neem dan contact op met een van de twee adviseurs. De contactgegevens staan onder aan deze pagina vermeld.

Praktisch

  • Maandag 18 mei - MU Hybrid Art House, Strijp-S, Eindhoven
  • Maandag 15 juni - Sabine Winters - Koning Willem I College, 's-Hertogenbosch
  • Maandag 21 september - Fontys Curiosity Café, Tilburg
  • Let op: Vrijdag 27 november - TURF Breda

Duur: van 18.00 tot 21.00 uur. We bieden een kleine maaltijd aan tussen 17.00 en 18.00 met soep en broodjes.

In drie bijeenkomsten en een afsluitend bezoek & workshop op TURF 2026 werk je aan een eigen leervraag rondom AI binnen cultuureducatie. Dit thema raakt daarmee ook sterk aan andere belangrijke topics binnen het onderwijs zoals Burgerschap en techniek. Deze verkenning is daarmee ook een mooi opstapje om te kijken naar de integratie van AI binnen vakoverstijgend werken of hoe dit eruit kan zien. 

Tijdens dit verkenningstraject ga je zelf onderzoekend en makend aan de slag en ontdek je hoe jij je als educator verhoudt tot AI in jouw werkpraktijk.

Kunstloc Brabant faciliteert deze live bijeenkomsten door experts uit te nodigen en door ruimte te bieden voor uitwisseling met peers.

Experts

Nienke van Langeveld

Vanuit haar oorspronkelijk vakgebied als historica en docent geschiedenis is Nienke geïnteresseerd in (disruptieve) verandering en (ethische) dilemma’s. Zij opereert sinds 2015 op het snijvlak van educatie, technologie en innovatie en geeft trainingen & workshops AI in de kunst & cultuursector, vanuit o.a. DEN. Zij is met dezelfde thema’s actief in het voortgezet – en hoger onderwijs. Nienke licht tijdens de eerste bijeenkomst het deksel op van AI, vertelt over het gebruik van AI in de cultuursector en faciliteert het gesprek over ethische dilemma’s zodat je je eigen afwegingen kunt maken.

Nienke van LangeveldNienke van Langeveld

Harm Hofmans en Pieter van Klaveren

In 2024 presenteerde MU Hybrid Art House in samenwerking met The Hmm, platform for internet cultures, de tentoonstelling Poetics of Prompting. Hierin onderzochten deze partijen onder meer welke invloed prompting heeft op het creatieve proces van makers en welke rol taal speelt in deze gedeelde processen tussen mens en machine. Dit onderzoek eindigde niet na afloop van de tentoonstelling maar loopt door in allerlei projecten en activiteiten die samen met (digitale) makers, het culturele veld, en/of in het onderwijs worden ontwikkeld.
 
Tijdens de eerste bijeenkomst geven Harm Hofmans (Hoofd educatie & programmamaker MU Hybrid Art House) en Pieter van Klaveren (creative technologie en docent) inzicht in dit onderzoek, een aantal uitkomsten en ga je aan de slag met praktische voorbeelden die voor het onderwijs ontwikkeld zijn.
 
Pieter maakt deel uit van het docententeam van MU. Hij is een ervaren onderwijsvernieuwer binnen het creatieve onderwijs en was ruim zestien jaar verbonden aan het mbo op het gebied van technologie, creativiteit en coaching. Als student heeft hij zich verdiept in creatieve technologie en AI op alle lagen van het vervolgonderwijs en tegenwoordig werkt hij als zelfstandig projectleider en adviseur.
 
Harm is naast hoofd educatie en programmamaker bij MU, regelmatig spreker, auteur en gesprekspartner over kunsteducatie en technologie.
Harm Hofmans en Pieter van KlaverenHarm Hofmans
Harm Hofmans en Pieter van KlaverenPieter van Klaveren

Sabine Winters

Tijdens de tweede bijeenkomst duikt wetenschapsfilosoof Sabine Winters in de manier waarop AI onze creatieve processen beïnvloedt. Winters werkt als programmamaker Kunst & Technologie bij Cultuurhuis de Lindenberg, doceert filosofie aan ArtEZ Hogeschool voor de Kunsten en promoveert aan de Universiteit Utrecht op onderzoek naar verbeelding in de ruimtewetenschappen.

Vanuit haar filosofische en artistieke blik onderzoekt Winters welke rol AI kan spelen in het cultuuronderwijs:
Hoe bouw je een eigen referentiekader op, welke vaardigheden versterk je als docent en welke laat je met onderbouwd vertrouwen over aan AI? Door te kijken naar proces, verbeelding en waardebepaling opent ze nieuwe manieren om AI bewust en creatief in te zetten.

Sabine WintersSabine Winters

Nadia Piet

Nadia is ontwerper, onderzoeker en organisator die de kruising tussen technologie, AI, Machine Learning en (digitale) cultuur verkent. In haar werk onderzoekt Nadia hoe wij technologie vormgeven en hoe technologie ons op haar beurt vormt, met een focus op participatieve, ‘protopisch’ en feministische benaderingen. Ze is medeoprichtster en creatief directeur van AIxDESIGN – een wereldwijde gemeenschap en gedecentraliseerd onderzoek- en ontwerplab voor kritische, creatieve en gemeenschapsgerichte benaderingen van AI. Nadia begeleidt je bij jouw visie op AI in een (digitaal) maakproces. We kijken naar hoe de LLM's die we gebruiken ons denken vormen, en hoe je de jouwe zo herconfigureert dat hij past bij jouw waarden en werkwijze, in plaats van dat zijn defaults de jouwe gaan vormen.

Nadia PietNadia Piet