Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

Kunstloc Brabant bood kunstenaars, die graag in opdracht willen leren werken, een masterclass aan. Na een vierdaagse training pitchten de deelnemende kunstenaars hun eigen werk, een eerste idee voor een kunstopdracht en hun aanpak aan de kunstcommissie van GGZ Oost Brabant, Huize Padua. Op 15 mei selecteerde de kunstcommissie 3 kunstenaars die een schetsontwerp mogen maken voor de kunstopdracht getiteld "Je kunt het niet alleen."

Masterclass De kunstopdracht bij Huize Padua

De opdracht is een kunsttoepassing die onderdeel wordt van het overkoepelende kunstproject “Helend Pad” op het landgoed Huize Padua. Het Helend Pad moet bijdragen aan de toegankelijkheid van het Levendig Landgoed Huize Padua en verbeeldt via kunst mentale zorgverlening in onze maatschappij, het therapeutisch proces en de helende kracht van de natuur.

De masterclass begon met vier workshopdagen waarin 12 kunstenaars het volgende programma kregen voorgeschoteld. Informatie over de opdracht van projectmanager Remco Duin en ervaringsdeskundige Anne Smeenk. Workshops van ervaren kunstenaars (o.a. in de zorg): Lotte van Laatum, Sjaak Langenberg & Rose de Beer en Lobke Meekes. Een locatiebezoek in Boekel en workshops pitchen, projectplan schrijven en informatie over begrotingen en financiering stonden ook op het programma.

Op 15 mei pitchten de kunstenaars hun aanpak van de opdracht aan de kunstcommissie van GGZ Oost Brabant. De commissie selecteerde Niels Ballemans, Corne van de Schoor en Chloe Dierckx om hun aanpak uit te werken tot een schetsontwerp. In juli wordt besloten wie er een definitief ontwerp maken. Na goedkeuring van dit ontwerp kan tot uitvoering worden overgegaan afgestemd op de herinrichting van de vijver. Het ontwerp van de kunstenaar is leidend voor het bosbeheer in de toekomst.

Netty van de Kamp en Atty Bax van Kunstloc Brabant coachen de kunstenaars hierbij. GGZ Oost Brabant is de opdrachtgever en stelt een uitvoeringsbudget voor het winnende ontwerp beschikbaar. Het trainingsgedeelte van dit project is onderdeel de inspanningen van Kunstloc Brabant als partner in het project CultureAndHealth Europa.

Stijn Rompa

De kunsttoepassing: Je kunt het niet alleen

De uitspraak “Je kunt het niet alleen” is van geestelijk verzorger Henk van de Goor. In het masterplan kunst dat Kunstloc Brabant in opdracht van GGZ Oost Brabant voor Huize Padua schreef zijn teksten opgenomen van Henk van de Goor die inhoudelijk leidend zijn voor de te realiseren kunstopdrachten. Deelnemers aan de masterclass kregen het masterplan te lezen en werden rondgeleid op het landgoed zelf.

De locatie van deze kunstopdracht is de vijver waar je omheen kunt lopen. Als je het Helend Pad loopt dat start op Oude Laan zie je aan het einde al een kruis in een bosrijke omgeving. Daar aangekomen kun je rondom de vijver wandelen. Er is een boom in de vijver op een eilandje. Er is een damwand geplaatst voor vissers en er is een oude bank en een prullenbak. Er is jaren geen onderhoud gedaan aan de vijver, het kruis, het bos eromheen, de damwand en het bankje. Als bewoners van Huize Padua rust willen hebben, lopen of fietsen ze daar naartoe. 

Helend Pad

Vijver in de herfst Huize Padua

Meer biodiversiteit en verbinding

Het gebied wordt in de toekomst aangepakt zodat er meer biodiversiteit komt en je er prettiger kunt verblijven. Geestelijk Henk van de Goor schetst de inhoudelijke context voor deze opdracht: 

Het is niet zo dat wij mensen losstaande individuen zijn, eilandjes omgeven door niets. We zijn ook onze relaties. Niet alleen jij maar ook zij die erbij betrokken zijn hebben een weg te gaan als het gaat om herstel. Het is belangrijk om met elkaar verbonden te blijven, deel te blijven van een gemeenschap waar je deel van uitmaakt. Ook op het pad naar herstel blijft dat contact belangrijk. Het is geen wasbeurt, je gaat niet in een machine om er schoongewassen weer uit te komen. Dus stel ik me voor: ergens op het pad moet er een plek komen waar je dit samen kunt delen met je naasten, ook al is die plek ver in het bos. Misschien juist wel daar. Misschien wel bij het spiegelend watervlak van de vijver.”

In contact met bewoners van het landgoed

Huize Padua geeft de kunstenaars de gelegenheid om een schetsontwerp te maken voor een kunsttoepassing in of rondom de vijver zodat het gebied, het water en het bos eromheen meer karakter krijgen. De kunst moet mensen verleiden om op deze locatie te verblijven. Maar ook gestimuleerd kunnen worden om contact te maken. Verder is het erg belangrijk om te ontwerpen via contact met de bewoners en bezoekers van het landgoed Huize Padua. En het kunstwerk of de kunsttoepassing uit te voeren op het landgoed zelf. Er is een timmerwerkplaats, een metaalwerkplaats en een keramiekoven. 

Pitch aan de kunstcommissie. Foto: Stijn Rompa

Over kunstopdrachten bij Landgoed Huize Padua

Je kunt het niet alleen is de derde kunstopdracht die Kunstloc Brabant vanuit team Advies op Maat begeleidt. In 2024 werd het eerste kunstwerk Niet in de kou: Samen geworteld gerealiseerd. Momenteel wordt een definitief ontwerp uitgewerkt door Lotte van Laatum voor de opdracht Dwalen maar niet verdwalen in het Sterrenbos. 

Levendig Landgoed Huize Padua ligt in het groen tussen de dorpen Boekel en Handel in. Het is een gastvrije en gemoedelijke plek waar je kunt genieten van de rust en de schoonheid van het alledaagse. Maar ook de levendigheid kunt opzoeken tijdens een bezoekje aan het ambachtscentrum, terwijl je over het landgoed wandelt of wanneer je een van de kleinschalige evenementen bezoekt die op het terrein worden georganiseerd. Het is een plek waar je de ruimte ervaart om jezelf te zijn, kunt ont-moeten en herstellen. 

Dwalen maar niet verdwalen

Waarom organiseert Kunstloc Brabant jaarlijks een Masterclass?

Gemeenten, provincie, maatschappelijke organisaties, de zorg, het onderwijs en het bedrijfsleven verlenen steeds vaker opdrachten voor kunst in de publieke ruimte. Een start maken in de opdrachtenpraktijk is voor startende makers niet gemakkelijk. Masterclass De Kunstopdracht geeft getalenteerde makers met de ambitie om werk te realiseren in het publieke domein daarom de gelegenheid zich te ontwikkelen. Als deelnemer aan De Kunstopdracht doorloop je tijdens vier workshopdagen het complete traject van werken in opdracht en alles wat daarbij komt kijken. Gespecialiseerde gastdocenten staan stil bij belangrijke aspecten zoals de opdrachtsituatie, financiële planning, omgaan met contracten, materiaalkennis, publiekswerking, maken van ontwerpen en nieuwe ontwikkelingen in het vakgebied. Ook krijg je training in het presenteren en pitchen van plannen en het opstellen van een projectplan.

Als opdrachtgever werk je mee aan talentontwikkeling van jonge kunstenaars en krijg je verrassende visies op jouw kunstopdracht. Je stelt een uitvoeringsbudget beschikbaar en Kunstloc Brabant neemt de training voor haar rekening.

Meer weten?

Neem voor informatie over de Masterclass contact op met Netty van de Kamp.

Neem voor informatie over Huize Padua in Boekel contact op met Atty Bax.

The Culture & Health Platform is an initiative of Culture Action Europe and is co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.

20854
20402