
Samenwerkingen tussen kunstenaars en de zorg- en welzijnssector versterken; daar draagt het CultureAndHealth Platform aan bij. Kunstloc Brabant vertegenwoordigt Nederland in dit platform en biedt via een jaarlijkse open call een werkbeurs aan van €8000,-. Drie Nederlandse kunstenaars ontvingen in 2025 deze werkbeurs om hun beroepspraktijk te versterken. Sonja van Dolron is een van hen en verbindt met haar kunstprojecten bewoners in Rotterdam met elkaar.
Geschreven door Simone Vos
“Ik vind het essentieel dat mensen in aanraking komen met kunst en draag er graag aan bij. Dat kunst toegankelijk is voor iedereen, is heel belangrijk. Daarom werk ik veel in wijken in Rotterdam, zoek ik de mensen echt op”, vertelt Sonja.
Zo brengt ze met initiatieven als Atelier op Wielen en ‘Schitter in de wijk’ kunst naar de bewoners, midden in de wijk. Als alternatieve ontmoetingsplek, voor ontspanning en zelfontplooiing. Om te groeien, te professionaliseren en partnerschappen aan te gaan met wijkorganisaties. Sonja wilde dit graag verder ontwikkelen en borgen. Daarvoor was een volgende stap nodig: het opzetten van een stichting.
Talent ontdekken
Samen met stichting SOL (Samen Ondernemend Leren), waar ze veel mee werkt, vroeg ze de werkbeurs aan. Om haar stichting op te zetten én om verder door te groeien in haar beroepspraktijk. Stichting SOL: “Met haar atelier creëert ze een bijzondere en unieke vorm van buurtcohesie. Via de programma’s die zij aanbiedt kunnen de bewoners – met name kinderen en jongeren - talenten ontdekken en creatief bezig zijn.”
Sonja vertelt: “Het is mijn missie om te laten zien dat kunst zorgt voor ontspanning, dat het helemaal vanuit jezelf komt. Ik zag bij mijn zoon die dyslectisch is, dat het schoolsysteem in onze tijd faalt in kinderen van alle soorten en maten mee te nemen. Terwijl wij dat juist voor kinderen willen. Dat ze onderwijs krijgen om slimmer, handiger en wijzer te worden. Maar het schoolsysteem laat vooral kinderen die afwijken, anders leren, merken dat ze minder zijn dan de rest.
Kinderen in de wijk aan de slag
Over de taalgrenzen heen
Ik wil kunst voor kinderen, omdat kunst maken ruimte biedt voor expressie, spel en ontmoeting, zonder prestatiedruk of oordeel. Het verbindt mensen over taalgrenzen en generaties heen, maakt emoties bespreekbaar en creëert plekken waar vertrouwen en samenwerking kunnen groeien. In een stad als Rotterdam, waar bewoners elkaar niet altijd vanzelfsprekend tegenkomen, biedt kunstparticipatie een veilige en open manier om die verbinding wel te leggen.
Juist in de wijken in Rotterdam waar ik zit, is het heel relevant. Soms waren het vroeger niet zulke fijne plekken, maar als je er als kunstenaar zit en met mensen in gesprek gaat, aan de slag gaat, verandert zo’n plek ook. Ik werkte al met stichting SOL samen, zij stimuleren wijkgerichte cultuurparticipatie. En ik ben zo’n wijkgerichte inclusieve partij.
Inmiddels werk ik met meer kunstenaars samen, maar ik merk ook dat het bij veel zaken handig is als je stichting bent. Bij het aanvragen van subsidies, bij het inhuren van externen, dus daar was die werkbeurs heel welkom voor bij mij.”
Bestaansrecht en erkenning
“Doordat ik die beurs heb gekregen, gaf het mij een soort extra bestaansrecht. Het hielp mee in de geloofwaardigheid van mij als kunstenaar. Organisaties denken makkelijker mee, omdat ze weten dat ik de beurs heb gekregen. Erkenning geeft het.
De beurs was bedoeld om mijn eigen praktijk te verduurzamen. Hoe meer geld er is, hoe meer kunstenaars ik kan inzetten en hoe groter het bereik in Rotterdam is. Het is niet alleen het geldbedrag dat ertoe doet, maar ook het feit dat organisaties met je meedenken en dat het een stok achter de deur is geweest voor me.”
Sonja gaat met haar Atelier op Wielen door de wijken in Rotterdam Foto: Sandra Koppelaar
Goede impuls
“Ik heb een fondsenwerfbedrijf in de arm kunnen nemen, die hebben me geholpen een stichting op te zetten en kijken mee met mijn subsidieaanvragen. Ik kan nu veel groter denken, door die werkbeurs heb ik een fijne opstap gekregen. Het was een goede impuls waarmee ik de stichting heb, de administratie beter op orde is, een jurist (pro-bono) met me mee heeft gekeken. Zo kan ik meer betekenen dan in m’n eentje.”
Meemaak-keet
Sonja is na de beursaanvraag begonnen met de Meemaak-keet in de wijk Kralingen-Krooswijk in Rotterdam. Een enorme keet in de vorm van een picknickwagen, waarmee ze door de straten gaat en kunstvormen aanbiedt. Mensen mogen ‘m lenen, het liefst met een kunstenaar erbij.
“Mijn droom is dat heel Rotterdam meedoet met mijn kunstbelevingen, daarvoor heb ik een grote impuls nodig. Het idee voor de stichting en keet lag er al langer, maar nu is het echt gelukt”, vertelt ze. “Daarbij heb ik wel blijvend organisaties nodig die meewerken aan initiatieven in de wijken. Draagvlak is essentieel, daarvoor zijn welzijnsorganisaties en de gemeente en andere betrokken organisaties altijd nodig.”
Sonja met het Atelier op Wielen Foto: Bram Tackenberg
Heilzame werking van kunst
Naast de toekenning van de werkbeurs, was er ook een bijeenkomst voor alle internationale kunstenaars vanuit het CultureAndHealth Platform in Finland. Sonja was daar ook bij. “Ik vond het zo tof om te merken dat iedereen daar hetzelfde doel had en gelooft in de heilzame werking van kunst en cultuur. Ik hoefde niet uit te leggen waarom ik doe wat ik doe, dat is zo fijn.
Er is in onze maatschappij zo’n duidelijke consensus over wat sport doet voor mensen. Ik vind het effect van kunst minstens zo overtuigend. Ga lekker tekenen of een boek lezen. Dat begreep iedereen in Finland zo goed. Kunst is goed voor je.”
Werkbeurs 2026
Ook dit jaar kunnen 3 kunstenaars een werkbeurs van 8000 euro ontvangen. Deze beurs is bedoeld om de beroepspraktijk te versterken van kunstenaars die werken op het snijvlak van kunst, cultuur, gezondheid en welzijn.
Voor de werkbeurs van 2026 kun je je nog aanmelden tot en met 15 februari.
The Culture & Health Platform is an initiative of Culture Action Europe and is co-funded by the European Union.
Vragen over de werkbeurs?
Neem gerust contact met mij op:











