Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

In CmK4 gaan we werken met Professionele Leergemeenschappen (PLG's). In een PLG ontwikkel je kennis rondom een actueel vraagstuk uit de praktijk, voor én met het werkveld. Deelnemers onderzoeken een onderwerp en vertalen dit naar de onderwijspraktijk. De leergemeenschappen zijn een afspiegeling van het werkveld, aangevuld met experts uit andere domeinen. De opbrengsten van de leergemeenschappen, waarbij je kunt denken aan trainingen, pilot-activiteiten of instrumenten, worden breed gedeeld.

In het najaar van 2025 is de PLG rondom het mbo gestart. Op deze pagina kun je de ontwikkelingen volgen.

In de leergemeenschap mbo nemen de volgende professionals deel: 

  • Florain Verheijen - cultuurcoördinator bij het Koning Willem 1 College 
  • Annette Truijens - intermediair bij Nieuwe Veste
  • Wietske Doreleijers - intermediair mbo en vo bij Nieuwe Veste
  • Anouk Verhoeven - educatie bij Graphic Matters en Blind Walls Gallery
  • Anneke Vorselaars & Gijs Bernard - docenten lifestyle en creatieve industrie bij Yonder 
  • Harm Hofmans - educatie bij MU in Eindhoven
  • Monique Swinkels - intermediair bij CiST (aangesloten vanaf september 2026)

De plg wordt gefaciliteerd en begeleid door Kunstloc collega's Kesha Felipa en Anke Koenraadt. 

Achtste bijeenkomst - 28 september 2026

Tijdens de bijeenkomst zijn de voorstellen voor een gezamenlijke activiteitenreeks verder uitgewerkt. Een belangrijke rode draad is het creëren van ontmoetingen tussen studenten, onderwijsinstellingen, culturele partners, beleidsmakers en het werkveld.

Tilburg: doorontwikkeling mbo-cultuurtour 

Voor Tilburg is gesproken over de doorontwikkeling van de mbo-cultuurtour in samenwerking met CIST, Yonder en de gemeente Tilburg. De doorontwikkeling hiervan kan ruimte bieden aan een programma op maat voor studenten, het bijdragen aan een blijvend effect en het betrekken van culturele partners, beleidsmakers en mbo instellingen. De voorlopige periode voor dit initiatief is september 2027. 

Breda: Graphic Matters ism Nieuwe Veste 

In Breda sluiten we aan bij de Student Challenge van Graphic Matters. Doel van het project is om mbo-studenten serieus te nemen als doelgroep en hen een kwalitatief programma te bieden waarin burgerschap, maatschappelijke betrokkenheid en beroepsoriëntatie samenkomen. Studenten werken aan een posterontwerp rondom een actueel thema. De winnende ontwerpen worden geëxposeerd. De afsluiting vindt plaats in het Chassé Theater en bestaat uit een prijsuitreiking, optredens, een inspirerend programma rondom vakmanschap en ontwerp, ruimte voor ontmoeting tussen studenten. Tijdens deze afsluiting koppelen we bijeenkomst. In december 2026 zal dat een kleinere bijeenkomst zijn en voor december 2027 kan er een grotere bijeenkomst plaatsvinden. 

Eindhoven: burgerschap, cultuur en vakmanschap vanuit MU  

In Eindhoven kijken we naar een bijeenkomst in het voorjaar van 2027. Mogelijke partners zijn Summa (Social Work), Summa Crafted, Cultuurstation en St. Lucas.Het idee richt zich op de relatie tussen kunst, cultuur, burgerschap en vakmanschap. Besproken werd hoe kunstervaringen kunnen bijdragen aan reflectie, dialoog en de ontwikkeling van burgerschapscompetenties. Daarbij werd ook gekeken naar de koppeling met nieuwe kerndoelen binnen het mbo. Een mogelijke activiteit is een gezamenlijk bezoek aan een tentoonstelling bij MU, waarbij studenten en beleidsmedewerkers samen kijken naar kunst en hierover met elkaar in gesprek gaan. 

Den Bosch: kettingbrief XXL vanuit KWC1  

Voor Den Bosch is het concept Kettingbrief XXL besproken als een culturele interventie waarin mbo-studenten, deelnemers aan Leven Lang Ontwikkelen (LLO), onderwijsprofessionals, bedrijven, beleidsmakers, maatschappelijke organisaties en culturele partners gezamenlijk werken aan een verplaatsbare mural. Het project is nadrukkelijk bedoeld als ontmoetingsplek waar verhalen, ervaringen, maatschappelijke vraagstukken en toekomstbeelden samenkomen en zichtbaar worden gemaakt in een gezamenlijk kunstwerk. Dit voorstel is niet uitsluitend bedoeld gezien als een activiteit voor KW1C, maar als een mogelijk gezamenlijk project voor samenwerking tussen de deelnemende partners binnen de PLG MBO en cultuureducatie Brabant. Het concept kan worden aangepast, verrijkt en doorontwikkeld op basis van de wensen, mogelijkheden en inhoudelijke accenten van de verschillende steden en deelnemende organisaties.

Een belangrijk onderdeel van het voorstel is het zogenaamde kettingbriefprincipe. De mural is niet alleen verplaatsbaar, maar vormt het startpunt van een doorlopende samenwerking tussen de deelnemende locaties. Na presentatie op één locatie reist het kunstwerk door naar een volgende mbo-instelling of stad. Waar opnieuw een blanco muur aanwezig is waar een vergelijkbaar proces gestart wordt. Daar ontwikkelen studenten, onderwijsprofessionals, werkveldpartners, culturele partners en een ( indien aanwezig) lokale mural artist gezamenlijk een nieuwe toevoeging die voortbouwt op het bestaande werk en een eigen lokaal perspectief toevoegt. Hierdoor ontstaat geen verzameling losse projecten, maar een groeiend gezamenlijk kunstwerk waarin iedere locatie zichtbaar bijdraagt aan het grotere verhaal. De deelnemers zagen hierin een kans om de samenwerking binnen de PLG concreet en zichtbaar vorm te geven.

Iedere nieuwe aanvulling op de mural maakt de verbinding tussen onderwijs, cultuur, vakmanschap, burgerschap, Leven Lang Ontwikkelen en regionale samenwerking zichtbaar. Daarmee kan het project uitgroeien tot een herkenbaar en reizend symbool van de gezamenlijke inspanningen van de Brabantse mbo-instellingen en cultuurpartners om de waarde van cultuureducatie binnen het mbo zichtbaar te maken.

Daarnaast is besproken dat het project ruimte biedt om zowel studenten als vertegenwoordigers uit onderwijs, overheid, cultuur en bedrijfsleven actief met elkaar in gesprek te brengen. De opbrengsten van deze ontmoetingen vormen niet alleen de basis voor het kunstwerk zelf, maar dragen ook bij aan kennisdeling, netwerkvorming en de verdere ontwikkeling van gezamenlijke initiatieven binnen de PLG.

 

We zien elkaar weer op 26 oktober en concretiseren dan het jaarprogramma en planning met elkaar. 

Zevende bijeenkomst - 3 september 2026

Tijdens de zevende bijeenkomst hebben we gesproken over de vraag hoe we cultuur in het mbo beter zichtbaar kunnen maken. Daarbij werd duidelijk dat er niet één verhaal te vertellen is. Het mbo kent veel inspirerende voorbeelden, verschillende aanpakken en uiteenlopende samenwerkingen. Juist die diversiteit blijkt de kracht van het veld. Om die reden is besloten af te zien van het oorspronkelijke plan om een videoserie te ontwikkelen. In plaats daarvan zetten we in op regionale bijeenkomsten waarin bestuurders, docenten, culturele partners en intermediairs elkaar kunnen ontmoeten, inspireren en kennis kunnen delen.

In 2026 en 2027 worden in Eindhoven, Den Bosch, Breda en Tilburg vier bijeenkomsten georganiseerd. Elke bijeenkomst staat in het teken van een specifiek thema binnen cultuur en het mbo en bestaat uit drie onderdelen:

  • Inspireren: een aansprekende praktijkvoorbeeld staat centraal.
  • Ervaren: deelnemers maken zelf kennis met een culturele of creatieve werkvorm.
  • Verbinden: ruimte voor gesprek, verdieping en kennisuitwisseling.

De opbrengsten van de bijeenkomsten worden op verschillende manieren vastgelegd en gedeeld, bijvoorbeeld via artikelen, podcasts, videoverslagen of interviews. Niet om één uniforme boodschap uit te dragen, maar juist om de verschillende perspectieven, ervaringen en succesvolle voorbeelden zichtbaar te maken.

Zesde bijeenkomst - 9 juli 2026

Tijdens de zesde bijeenkomst sloten diverse docenten vanuit de opleiding Media en Journalistiek van het Koning Willem 1 College aan. Centraal stond de ontwikkeling van videoproducties over cultuureducatie binnen het mbo. De aanwezigen verkenden hoe cultuureducatie beter zichtbaar gemaakt kan worden en welke verhalen daarbij verteld moeten worden.

Belangrijkste inzichten

  • Cultuureducatie vindt binnen het mbo al op veel plekken plaats, maar wordt vaak niet als zodanig herkend of benoemd.
  • Er is behoefte aan een duidelijker beeld van wat mbo-studenten al aan cultuur doen, zowel binnen als buiten school.
  • De groep ziet twee belangrijke sporen:
    1. Het perspectief van studenten ophalen.
    2. Het gesprek aangaan met beleidsmakers, onderwijsinstellingen en andere betrokken partijen.

Ideeën voor de video's

  • Studenten kunnen via voxpop-interviews worden bevraagd over hun kijk op cultuur en hun ervaringen met cultuureducatie.
  • Video's kunnen laten zien wat cultuureducatie daadwerkelijk oplevert voor studenten, zoals:
    • empathie;
    • communicatievaardigheden;
    • reflectievermogen;
    • persoonlijke ontwikkeling;
    • talentontwikkeling;
    • verbreding van perspectieven.
  • Er werd voorgesteld om per video een ander type student centraal te stellen, zodat ook studenten uit bijvoorbeeld technische opleidingen of het Startcollege zichtbaar worden.

Belang van reflectie

Een terugkerend thema was het belang van het gesprek na culturele activiteiten. Reflectie helpt studenten om ervaringen te verwerken, hun mening te vormen en perspectieven van anderen te begrijpen. Volgens verschillende deelnemers vormt dit een essentieel onderdeel van cultuureducatie.

Cultuureducatie en onderwijs

  • Cultuureducatie sluit goed aan bij bestaande kwalificatiedossiers en onderwijsdoelen.
  • Activiteiten zoals het maken van video's, podcasts of onderzoek kunnen meerdere leerdoelen tegelijk bedienen.
  • Hoewel cultuureducatie raakvlakken heeft met Burgerschap en LOB, moet het niet uitsluitend binnen die domeinen worden ondergebracht.

De uitdaging is om zichtbaar te maken welke impact cultuureducatie heeft op zowel de opleiding als de persoonlijke ontwikkeling van studenten. Het creëren van draagvlak voor cultuureducatie werd gezien als minstens zo belangrijk als het verkrijgen van financiering voor cultuureducatie.

Doelgroepen 

  • beleidsmakers;
  • gemeenten;
  • onderwijsinstellingen;
  • samenwerkingspartners.

Inzet van studenten

Er werd besproken om studenten actief te betrekken bij bijvoorbeeld onderzoek, contentcreatie, podcastproductie en videoproductie. De plg denkt na of en op welke manier we willen samenwerken met studenten van KW1C. 

Acties

  • Wat is onze belangrijkste boodschap? 
  • Welke doelen of vragen willen we in de video's uiteenzetten en welke projecten passen hierbij?
  • Verkennen welke videopartij dit kan oppakken met de plg

Vijfde bijeenkomst - 9 juni 2026

Tijdens het overleg stond de vraag centraal wie met de video's bereikt moet worden en hoe cultuureducatie binnen het mbo zichtbaarder gemaakt kan worden. De belangrijkste doelgroep is het onderwijs zelf, met cultuuraanbieders als secundaire doelgroep. De video's moeten laten zien wat cultuureducatie bijdraagt aan de ontwikkeling van mbo-studenten en hoe culturele organisaties beter kunnen aansluiten bij het mbo.

Een belangrijk thema is het doorbreken van het soms elitaire imago van cultuur. Door praktijkvoorbeelden en studentverhalen te laten zien, kunnen abstracte begrippen als empathie, kritisch denken, communicatie en persoonlijke ontwikkeling concreet worden gemaakt. Daarbij wordt benadrukt dat cultuureducatie niet uitsluitend gekoppeld moet worden aan Burgerschap, maar vakoverstijgend ingezet kan worden.

De groep ziet kansen om het Brabantse verhaal zichtbaar te maken, waarbij samenwerking, gemeenschapszin en regionale voorbeelden centraal staan. Daarbij wordt gekeken naar verschillen tussen Brabant en de Randstad.

Er is veel enthousiasme om mbo-studenten actief te betrekken bij de productie van de video's. Dit vergroot de herkenbaarheid en zorgt ervoor dat de boodschap beter aansluit bij de doelgroep. Studenten zouden bijvoorbeeld interviews kunnen afnemen, content maken, vormgeving verzorgen of complete producties uitvoeren onder begeleiding van een professionele videograaf.

Verschillende vormen voor de videoreeks werden besproken:

  • Studenten culturele activiteiten laten bezoeken en beoordelen (vergelijkbaar met een "Museumbende"-concept).
  • Studenten laten onderzoeken welke culturele projecten hen aanspreken.
  • Bestaande culturele projecten in Brabant volgen en vastleggen.
  • Studenten laten meedenken over de vormgeving, titel en uitstraling van de video's.

Daarnaast werd benadrukt dat er behoefte is aan een nulmeting en betere documentatie van bestaande cultuureducatieve activiteiten binnen het mbo. Veel gebeurt al, maar dit wordt onvoldoende zichtbaar gemaakt.

Actiepunten

  • Verkennen welke videografen ervaring hebben met het begeleiden van mbo-studenten.
  • In kaart brengen welke deelnemers al activiteiten met het mbo uitvoeren (nulmeting).
  • Projecten en voorbeelden verzamelen die geschikt zijn voor de videoreeks.
  • Ideeën en voorstellen voorbereiden om tijdens een volgende bijeenkomst te pitchen.
  • Verkennen hoe studenten van KW1C betrokken kunnen worden bij onderzoek, interviews en productie.

Vierde bijeenkomst - 7 april 2026

Op 7 april 2026 kwam de PLG weer samen. Deze bijeenkomst stond in het teken van netwerken en gemeenschappen. 

Uitwisseling

Over de volgende punten is met elkaar uitgewisseld:  

-          Delen van good practices en initiatieven vanuit de PLG rondom mbo en cultuureducatie: Eindweek in 013, Poster Challenge (Blind Walls Gallery)

-          Samenwerking tussen scholen en opleidingen. Hoe kunnen verschillende mbo’s samenwerken? Hoe kunnen keuzedelen ingezet worden voor cultuureducatie? Wat levert deelname op voor studenten? Wat zijn knelpunten en leerpunten? 

-          Regionale verbindingen. Goede voorbeelden van verbinden: Roadburn en Summa. Er wordt gesproken over de wens om meer samenwerking te stimuleren tussen bijvoorbeeld een pabo en mbo. De groep deelt de successen en lastige punten hierin in hun eigen context. 

-          Rol van de omgeving en maatschappelijke thema’s.Regionale samenwerking kan een thema zijn, gekoppeld aan burgerschap, het ontkrachten van een elitair imago en herkenbaarheid voor studenten. Dit biedt belangrijke opbrengsten voor vakoverstijgend werken, beroepsoriëntatie en sociaal-emotionele ontwikkeling. 

Richting een concreet plan rondom communicatie, zichtbaarheid en storytelling 

De PLG wil aan de slag met het creëren van meer zichtbaarheid voor cultuureducatie in het mbo in Brabant. Dit gaan ze doen door goede initiatieven uit te lichten. Concreet is het plan nu om 5 tot maximaal 10 video’s te maken. Het doel van deze video’s is om te laten zien dat cultuur niet elitair is en wat het kan betekenen voor mbo studenten. Hiermee hopen we beleidsmakers te inspireren om meer cultuur mogelijk te maken in het mbo én willen we mbo instellingen de waarde van cultuureducatie voor het curriculum laten zien. 

Thema’s die in beeld kunnen komen zijn: vakoverstijgend werken, sociaal-emotionele ontwikkeling, LOB, samenwerking tussen mbo’s en partners en directies aan het woord. We spreken ook over de mogelijkheid om AV-studenten te betrekken bij het maken van de video’s. 

Deze video’s zijn daarmee ook een opmaat naar een groter evenement in 2027 rondom cultuureducatie en mbo. Hier willen we beleidsmakers en management van mbo’s inspireren om meer cultuureducatie in het mbo mogelijk te maken. 

Structuur en samenwerking van de PLG

We spreken ook over de benodigde structuur van de PLG. We spreken af dat we 3 tot 4 keer per jaar samen komen en dat we bij elkaar op locatie afspreken. We spreken ook uit dat commitment voor de PLG een aandachtspunt blijft. Het voorstel is nu om te beginnen om elkaar te leren kennen, daarna verder te werken in thematische werkgroepen en vervolgens 1 tot 2 keer bij jaar in de keuken te kijken (richting een netwerk). In het eerste jaar werken we met bestaande aangehaakte partners en in jaar 2 staan we open voor nieuwe partijen. Ook willen we dat een evenement organiseren waar de verschillende partijen bij elkaar komen. 

Vervolgstappen

We spreken af om een voorstel te maken voor concrete projecten die we gaan uitlichten in een video. We gaan gezamenlijk werken aan een plan rondom communicatie en samenwerking. We zien elkaar weer op 9 juni 2026.  

Derde bijeenkomst - 12 februari 2026

Op 12 februari 2026 kwam de groep cultuurprofessionals weer bijeen om door te praten over cultuureducatie in het mbo. De aanwezigen hebben verschillende rollen in het onderwijs of cultuursector zoals mbo kunstvakdocent, intermediair en educatiemedewerker bij culturele instelling. Het doel van deze bijeenkomst was om scherper te krijgen wat het mbo nodig heeft en welke stappen we samen kunnen zetten in de komende tijd.

Waar hebben we over gesproken?

Tijdens de bijeenkomst keken we eerst terug op de vorige keer in november 2025. Toen is samen gekozen voor de belangrijkste knelpunten. Deze vormen nu de basis om verder te werken.

Een belangrijk punt was de wens om beter aan te sluiten bij het mbo. Er is veel aanbod en veel ideeën, maar de vraag van docenten is nog niet altijd duidelijk. Docenten hebben het vaak druk. Daarom werkt cultuureducatie beter als het goed past binnen het onderwijs. Bijvoorbeeld bij vakken zoals Burgerschap, Nederlands of loopbaanoriëntatie (LOB). Ook helpt het als projecten duidelijk passen bij een opleiding, zoals autotechniek of zorg.

Daarnaast wil de groep meer voorbeelden zien van wat cultuureducatie studenten oplevert. Deze goede voorbeelden kunnen helpen om scholen te overtuigen meer ruimte te geven aan cultuureducatie.

Hoe bereik je mbo-docenten?

De groep besprak wat kan helpen om docenten beter te bereiken. Lage drempels zijn belangrijk. Denk aan persoonlijke uitnodigingen, kleine extra’s of een kennismaking zonder verplichtingen. Ook werken bijeenkomsten op inspirerende locaties, zoals musea, goed. Bijvoorbeeld voor studiedagen.

Niet alleen enthousiaste docenten zijn nodig. Ook steun vanuit beleid en directie is belangrijk. Verder is er behoefte aan meer zichtbaarheid van wat er al gebeurt, bijvoorbeeld met korte video’s.

Kansen en ideeën

Er zijn verschillende kansrijke ideeën genoemd, zoals:

  • In kaart brengen wat er al loopt op mbo-scholen
  • Het verzamelen en delen van goede voorbeelden
  • Het gebruiken of ontwikkelen van keuzedelen rond kunst en cultuur
  • Aansluiten bij gemeentelijk jongerenbeleid
  • Het onderzoeken van een Brabantbrede introductieweek voor mbo-studenten

Vervolgstappen

De groep heeft afgesproken om concrete acties op te pakken in de komende tijd. Zo wordt er een vragenlijst uitgezet onder mbo-scholen, wordt beleid verzameld en bekeken, en wordt gewerkt aan duidelijker taalgebruik samen met studenten. Ook worden succesvolle projecten beter zichtbaar gemaakt.

De belangrijkste conclusie: niet één grote onderzoeksvraag centraal stellen, maar samen doen en leren, door elkaar te blijven ontmoeten en samen stappen te zetten

Vervolgsessie Professionele Leergemeenschap MBO – 27 november 2025

Na de kick-off van de PLG MBO op 18 september 2025 konden deelnemers zich aanmelden om verder mee te denken over het formuleren van een gezamenlijke onderzoeksvraag. Tijdens die bijeenkomst zijn ook de centrale thema’s opgehaald waar de groep graag verder mee aan de slag wilde. In de vervolgsessie op 27 november bracht een kerngroep van betrokken mbo professionals deze opgehaalde thema’s verder in verdieping:

  1. Draagvlak voor cultuureducatie
  2. Het minderwaardigheidsgevoel onder mbo studenten
  3. Diversiteit, inclusie en representatie
  4. Obstakels zoals tijd, geld en beeldvorming

Tijdens het gesprek werd duidelijk dat de thema’s 1 en 4 sterk met elkaar verweven zijn. Deze zijn daarom samengevoegd. De kerngroep bracht vervolgens per thema de belangrijkste knelpunten in kaart die cultuureducatie binnen het mbo belemmeren. Aan het einde van de sessie stemden deelnemers op de punten die volgens hen het meest urgent zijn. De meeste stemmen gingen naar:
 

  • Het elitaire imago van cultuureducatie
  • Aansluiting op het curriculum
  • Gebrek aan zicht op cultuureducatie op beleidsniveau
  • Het taalgebruik rondom cultuureducatie

De kerngroep gaf ook aan dat enkele essentiële perspectieven nog ontbreken, zoals die van de MBO Raad, docenten van niet creatieve mbo-opleidingen en mbo studenten zelf.

Omdat er nog geen definitieve onderzoeksvraag kon worden geformuleerd, volgt in de winter van 2026 een nieuwe sessie. Deze bijeenkomst is bedoeld voor eerdere deelnemers én voor iedereen die een van de ontbrekende perspectieven vertegenwoordigt.
 

Eerste verkenning - 18 september 2025

In het schooljaar 2024-2025 zijn we gestart met een eerste verkenning. We hebben een eerste netwerk gevormd, diverse kennisartikelen ontwikkeld en gedeeld, en vier pilots op het gebied van cultuureducatie uitgevoerd op vier mbo-scholen. Hiermee is het voorbereidende werk gedaan voor de start van de Professionele Leergemeenschap.

Op donderdag 18 september organiseerden we een netwerkbijeenkomst op het Koning Willem 1 College in Den Bosch waar we de inzichten uit de pilots delen met het netwerk én een eerste start voor de verkenning van de PLG zullen doen. In deze bijeenkomst stonden we stil bij de eerste leervragen. En hadden de eerste oproep voor mogelijke deelnemers van de PLG mbo. Na deze bijeenkomst is het voortraject van de PLG mbo van start gegaan. 

Wil je meer weten?

Wil je meer weten over deze PLG? Neem contact met ons op! 

Cultuureducatie

Dwarsfluit, Beatles en vinyl: cultuur volgens Noa

Jongeren en cultuur: Noa (16) uit Rucphen speelt dwarsfluit in het orkest, verzamelt Beatles-platen en maakte zelf haar versterker en box.

2 oktober 2026

Schaken, hiphop en scooters: cultuur volgens Delano

Jongeren en cultuur: Voor Delano (27) is cultuur overal, hij schaakt en houdt van hip hop.

8 september 2026

Cultuurprofessionals gespecialiseerd onderwijs in beeld

Hoe kunnen we aansluiten bij de specifieke talenten en manieren van leren van leerlingen met extra ondersteuningsbehoeften?

20 augustus 2026

Basisschool De Ruimte: leren met verbeelding

Een inkijkje in het beleid van basisschool De Ruimte, waar cultuureducatie een vaste plek heeft in het dagelijks onderwijs.

30 juni 2026

Pilot Cultuurbus maakt kunst en cultuur beter bereikbaar voor basisscholen

Basisscholen in West-Brabant kunnen in schooljaar 2026-2027 eenvoudiger naar een museum, theater of andere culturele activiteit.

11 juni 2026

Blog | Speeltuin

Adviseur Masha Meegdes blogt over haar ervaringen met het 'hosten' van bijeenkomsten.

29 april 2026

Stimuleringsbudget co-creatie

Stimuleringsbudget voor scholen met een vraagstuk rondom cultuureducatie en de nieuwe kerndoelen

19 maart 2026

CmK4 en gespecialiseerd onderwijs

In het gespecialiseerd onderwijs zien we juist hoe belangrijk passend en betekenisvol cultuuraanbod is.

10 maart 2026

Cultuureducatie op speciaal basisonderwijs: “Leerlingen ontdekken hun kracht”

Stel je eens voor: je bent een jong kind en steeds weer merk je dat je niet mee kunt met leeftijdsgenootjes. Hoe is dat?

1 maart 2026

Wat leren praktijkverhalen ons over het ontwerpen van een betekenisvolle participatieve bijeenkomst?

Samen onderzochten we via een 'Collective Story Harvest' wat écht participatief werken in de praktijk betekent.

20 oktober 2025

Professionele leergemeenschap gespecialiseerd onderwijs

In CmK4 werken we met professionele leergemeenschappen (PLG). In een PLG werken we aan een actueel vraagstuk mét het werkveld.

15 oktober 2025

De AVG in het onderwijs: tips voor in de praktijk

Hoe ga je om met beeldmateriaal van leerlingen?

13 oktober 2025