Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

In CmK4 gaan we werken met Professionele Leergemeenschappen (PLG's). In een PLG ontwikkelen deelnemers kennis rondom aan actueel vraagstuk, voor én met het werkveld. We onderzoeken een onderwerp en vertalen dit naar de onderwijspraktijk. De leergemeenschappen zijn een afspiegeling van het werkveld, aangevuld met experts uit andere domeinen. Opbrengsten worden breed gedeeld. Vanuit CmK4 is er budget gereserveerd waarvoor de PLG zelf verantwoordelijkheid draagt.

HIer kun je de ontwikkelingen volgen van de PLG Gespecialiseerd Onderwijs.

Eerste verkenning

Begin 2025 zijn we gestart met een eerste verkenning. We hebben een kennispagina ontwikkeld en er zijn bijeenkomsten georganiseerd. 

In september organiseerden we bijvoorbeeld een kennis- en netwerkbijeenkomst bij werkplaats Tiuri in Breda voor intermediairs werkzaam voor het Gespecialiseerd Onderwijs. De input van deze bijeenkomst nemen we mee bij het inrichten van de PLG.  Geconstateerde behoeften:

  • financiele middelen voor cultuureducatie in Gespecialiseerd Onderwijs zijn niet structureel;
  • onvoldoende kennis in het culturele veld over deze scholen en leerlingen;
  • een nog beperkt netwerk

Lange aanloop

We merken dat de aanloop naar een PLG maatwerk is. Het samenbrengen van professionals rondom een gedeeld thema vraagt meer dan een uitnodiging of een planning. Het vraagt betrokkenheid, een gevoel van urgentie en de bereidheid om met elkaar dit traject in te gaan. Het creëren van reuring is essentieel. 

In het traject rondom Gespecialiseerd Onderwijs hebben we verder diverse kennisartikelen en filmpjes gepubliceerd en is de training ‘Voor de klas in het Gespecialiseerd Onderwijs’ gestart. Dit draagt bij aan de vorming van een PLG, omdat het thema wordt geagendeerd en dit ons netwerk vergroot.

Niet alleen binnen de PLG’s leren we van en met elkaar. Ook wij leren in dit proces. We ervaren dat er tijd nodig is om voor de inrichting van leergemeenschappen. Het vraagt een aanlooptijd waarin verwachtingen met potentiele deelnemers en partnerorganisaties worden uitgesproken, doelen worden verkend en vertrouwen kan groeien.

In het voorjaar 2026 verwachten we dat de eerste bijeenkomst plaats kan vinden.

Lees meer over een PLG

Heb je interesse om deel te nemen, maar heb je nog vragen?

Neem vrijblijvend contact met ons op! 

Cultuureducatie

Stimuleringsbudget co-creatie

Stimuleringsbudget voor scholen met een vraagstuk rondom cultuureducatie en de nieuwe kerndoelen

19 maart 2026
Stimuleringsbudget co-creatie

CmK4 en gespecialiseerd onderwijs

In het gespecialiseerd onderwijs zien we juist hoe belangrijk passend en betekenisvol cultuuraanbod is.

10 maart 2026
CmK4 en gespecialiseerd onderwijs

Cultuureducatie op speciaal basisonderwijs: “Leerlingen ontdekken hun kracht”

Stel je eens voor: je bent een jong kind en steeds weer merk je dat je niet mee kunt met leeftijdsgenootjes. Hoe is dat?

1 maart 2026
Cultuureducatie op speciaal basisonderwijs: “Leerlingen ontdekken hun kracht”

Wat leren praktijkverhalen ons over het ontwerpen van een betekenisvolle participatieve bijeenkomst?

Samen onderzochten we via een 'Collective Story Harvest' wat écht participatief werken in de praktijk betekent.

20 oktober 2025
Wat leren praktijkverhalen ons over het ontwerpen van een betekenisvolle  participatieve bijeenkomst?

Professionele leergemeenschap gespecialiseerd onderwijs

In CmK4 werken we met Professionele Leergemeenschappen (PLG). In een PLG werken we aan een actueel vraagstuk mét het werkveld.

15 oktober 2025
Professionele leergemeenschap gespecialiseerd onderwijs

De AVG in het onderwijs: tips voor in de praktijk

Hoe ga je om met beeldmateriaal van leerlingen?

13 oktober 2025
De AVG in het onderwijs: tips voor in de praktijk

Hoe zorg je ervoor dat cultuureducatie een vaste plek krijgt in het mbo?

De lessen die we leerden uit vier pilots cultuureducatie in het mbo.

8 oktober 2025
Hoe zorg je ervoor dat cultuureducatie een vaste plek krijgt in het mbo?

Professionele leergemeenschappen CmK4

Hoe werken we in CmK4 met professionele leergemeenschappen?

6 oktober 2025
Professionele leergemeenschappen CmK4

Art of Hosting in kunst & cultuur

In de cultuursector wordt steeds vaker gesproken over 'Art of Hosting'. Wat is dat en wat kan deze manier van werken opleveren?

15 september 2025
Art of Hosting in kunst & cultuur

Professionele leergemeenschap mbo

In CmK4 werken we met Professionele Leergemeenschappen (PLG). In een PLG werken we aan een actueel vraagstuk mét het werkveld.

29 augustus 2025
Professionele leergemeenschap mbo

Blog | Taakuren of toveruren?

Adviseur Masha Meegdes blogt over de uitdagingen van de interne cultuurcoördinator (ICC'er).

25 augustus 2025
Blog | Taakuren of toveruren?

Wie denk je wel dat je bent

Op deze pagina delen we het lesmateriaal Wie denk je wel dat je bent. Een lespakket voor voortgezet onderwijs rondom identiteit en mode.

18 augustus 2025
Wie denk je wel dat je bent