Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

Met de vierde periode van de regeling Cultuureducatie met Kwaliteit (CmK4) streeft het Rijk naar een stevige basis voor cultuureducatie in het onderwijs. In opdracht van de provincie Noord-Brabant heeft Kunstloc Brabant namens 52 gemeenten en Erfgoed Brabant een aanvraag ingediend van € 6,1 miljoen voor cultuureducatie in Brabant. Na toekenning dragen provincie en gemeenten nog eens hetzelfde bedrag bij. De aanvraag is gehonoreerd, dus we kunnen aan de slag!  

'De commissie heeft vertrouwen dat het plan zorgt voor het borgen en verankeren van cultuureducatie in Noord-Brabant en vindt het mooi hoe professionalisering en kansengelijkheid verweven zit in het plan.' Uit: brief over de beschikking - Fonds voor Cultuurparticipatie

Wat betekent dit concreet?

Deze toekenning betekent dat we in Noord-Brabant de komende vier jaar (van 2025 t/m 2028) opnieuw financiële middelen hebben om te blijven werken aan de verbetering van cultuureducatie. Brabantse scholen kunnen investeren in culturele activiteiten die passen bij hun onderwijsvisie en ambities voor leerlingen. Daarnaast kunnen ze een bijdrage ontvangen voor trainingen van individuele leerkrachten of teams. Ook aanbieders van culturele activiteiten kunnen hiervan profiteren. Dit proces wordt begeleid door een lokale intermediair, die bruggen bouwt tussen het onderwijs en de culturele omgeving. 

Naar het plan CmK4 - Noord-Brabant

Wat betekent dit voor leerlingen? Fotograaf: Karin Jonkers

Wat betekent dit voor leerlingen?

Met CmK4 maken we cultuureducatie een vast onderdeel van het lesprogramma, met activiteiten die verwonderen, uitdagen en boeien. Zo investeren we in de culturele ontwikkeling van leerlingen. Dit geeft leerlingen de mogelijkheid om zichzelf en de wereld om hen heen te ontdekken, hun blik hierop te verbreden en hun creatieve talenten te ontplooien.  

Ook verbeteren we de toegang tot cultuur, door aanbod aan te jagen waarin meer leerlingen zich herkennen. De komende vier jaar zetten we bijvoorbeeld extra in op het bereiken van leerlingen in (Voortgezet) Speciaal Onderwijs en het Middelbaar Beroeps Onderwijs.  

‘Je ziet leerlingen echt groeien van goed cultuuronderwijs. Ze laten zich opeens zien en horen, je ziet dan een hele andere kant van kinderen.’ Maricoline Vermeulen – leerkracht en cultuurcoördinator SBO Het Kompas in Etten-Leur

Welke gemeenten doen mee?

Eindhoven, Breda, Tilburg en Den Bosch hebben zelfstandig een aanvraag ingediend voor CmK4. Van de overige 52 Brabantse gemeenten hebben we een intentieverklaring ontvangen. Dit is een bijzonder resultaat, omdat CmK4 nu de hele provincie bereikt. De komende tijd zullen deze intentieverklaringen worden omgezet naar een participatie overeenkomst voor definitieve deelname. CmK4 is een matchingsregeling voor vier jaar (2025 t/m 2028). Naast de 6,1 miljoen vanuit het Rijk leggen deelnemende gemeenten en de provincie Noord-Brabant ook 6,1 miljoen bij, waardoor er in totaal 12,2 miljoen beschikbaar is. 

'We zijn blij dat we als provincie samen met het geld van het rijk én de inzet van gemeenten de komende vier jaar weer mooie dingen kunnen realiseren in de Brabantse onderwijs.' Gedeputeerde Bas Maes (o.m. Cultuur)

Hoeveel scholen doen mee?

We beogen 600 scholen en daarmee 150.000 leerlingen te bereiken. Scholen kunnen zich via de lokale intermediair aanmelden. Ook culturele aanbieders kunnen met vragen bij hen terecht. De intermediair heeft overzicht van welke scholen in hun gemeente deelnemen en wat hun vraag is. Het aantal en de bijbehorende aanpak verschilt per gemeente. 

Naar contactgegevens lokale intermediairs

Welke rol heeft Kunstloc Brabant

Kunstloc Brabant ondersteunt samen met Erfgoed Brabant de deelnemende gemeenten en intermediairs bij het uitvoeren van CmK4. We organiseren bijeenkomsten, delen kennis en bieden inspiratie en trainingen aan. In deze nieuwe periode zetten we in op professionele leergemeenschappen rondom thema's zoals de nieuwe kerndoelen en kansengelijkheid. Als penvoerder draagt Kunstloc Brabant zorg voor de verantwoording richting het Fonds voor Cultuurparticipatie en voeren we tweejaarlijks een monitor uit.  

Heb je vragen?

Neem contact met ons op.

Cultuureducatie

Theater als oplossing voor een moeilijke groepsdynamiek: ‘om elkaar lachen in plaats van uitlachen’

Theaterdocent Michel Verdaasdonk over het verbinden van theater met sociale vaardigheden en burgerschap.

11 juni 2025
Theater als oplossing voor een moeilijke groepsdynamiek: ‘om elkaar lachen in plaats van uitlachen’

Brabants muziekonderwijs klinkt steeds zachter

Muziekonderwijs verdwijnt in veel gemeenten langzaam uit beeld als essentieel onderdeel van de ontwikkeling van kinderen.

5 juni 2025
Brabants muziekonderwijs klinkt steeds zachter

Handvatten om cultuuronderwijs stevig te verbinden met andere vakken

Basisscholen in Land van Cuijk integreren kerndoelen wereldoriëntatie, cultuureducatie en burgerschap in lessen.

4 juni 2025
Handvatten om cultuuronderwijs stevig te verbinden met andere vakken

Cultuur op het mbo: verbinding met jezelf en elkaar

Cultuureducatie is op mbo-scholen nog erg onderbelicht. Het Koning Willem I College in Den Bosch is daarom gestart met een pilotproject.

26 mei 2025
Cultuur op het mbo: verbinding met jezelf en elkaar

Blog | Wollig taalgebruik

Adviseur Masha Meegdes blogt over wollige woorden en het belang van heldere communicatie.

21 mei 2025
Blog | Wollig taalgebruik

Cultuureducatie op speciaal basisonderwijs: “Leerlingen ontdekken hun kracht”

Stel je eens voor: je bent een jong kind en steeds weer merk je dat je niet mee kunt met leeftijdsgenootjes. Hoe is dat?

20 mei 2025
Cultuureducatie op speciaal basisonderwijs: “Leerlingen ontdekken hun kracht”

Hoe zit het mbo in elkaar?

Mbo studenten verschillen in leeftijd, opleidingsniveau, achtergrond en leerroute. Dat vraagt om maatwerk in culturele programma’s.

16 mei 2025
Hoe zit het mbo in elkaar?

Stimuleringsbudget co-creatie

Stimuleringsbudget voor scholen met een vraagstuk rondom cultuureducatie en burgerschap.

6 mei 2025
Stimuleringsbudget co-creatie

Verruwing rondom jeugdtheater. Hoe is dat in Brabant?

Theatermakers willen maatschappelijke thema’s aankaarten, maar stuiten ook vaak op weerstand van leerlingen, scholen en ouders.

29 april 2025
Verruwing rondom jeugdtheater. Hoe is dat in Brabant?

Pionieren in het gespecialiseerd onderwijs

Hoe kunnen leerlingen van het gespecialiseerd onderwijs kunst en cultuur buiten school ontdekken? Pioniers delen hun succesmomenten.

11 maart 2025
Pionieren in het gespecialiseerd onderwijs

Cultuureducatie en gespecialiseerd onderwijs

Wat kan cultuureducatie betekenen voor het gespecialiseerd onderwijs (SO, VSO, SBO, PRO)? Welk aanbod is er?

6 maart 2025
Cultuureducatie en gespecialiseerd onderwijs

Cultuureducatie geborgd op De Boemerang

Op basisschool De Boemerang in Zevenbergen is cultuureducatie geen losse activiteit, maar een stevig verankerd onderdeel van het onderwijs.

6 maart 2025
Cultuureducatie geborgd op De Boemerang